Badania genetyczne płodu – jak wyglądają w praktyce?

badania genetyczne

Badania genetyczne płodu pozwalają kompleksowo sprawdzić stan zdrowia dziecka przed jego urodzeniem. Dzięki nowoczesnym urządzeniom możliwe jest bardzo precyzyjne określenie między innymi potencjalnych wad wrodzonych. Jak wykonuje się taką diagnozę? Podpowiadamy.

Jak w praktyce wyglądają badania genetyczne płodu?

Badania genetyczne płodu w Rzeszowie wykonuje się na podstawie standardowego pobrania krwi. Specjaliści w laboratorium genetycznym dokonują następnie szczegółowej analizy. Pobranie krwi matki wykonuje się w ramach badań prenatalnych. Wczesne wykrycie problemów genetycznych pozwala dużo wcześniej wdrożyć odpowiednie leczenie, które ograniczy lub całkowicie zniweluje skutki konkretnych chorób.

Badania genetyczne można podzielić na inwazyjne oraz nieinwazyjne. W pierwszej grupie są to testy wykonywane przy bezpośredniej analizie płodu. Wiążą się one z niskim ryzykiem poronienia. Dużo większą popularnością cieszą się natomiast te nieinwazyjne, które są podobnie skuteczne w ocenie ryzyka problemów genetycznych u dziecka. W ich trakcie korzysta się z USG oraz badań krwi. Odpowiedni zakres usług oferują dobre placówki, na przykład klinika ginekologiczna w Rzeszowie.

Dlaczego warto udać się na badania genetyczne płodu?

Warto wiedzieć, że badania genetyczne nie są refundowane. Mimo to cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród rodziców, którzy chcą poznać jak najwięcej informacji na temat dziecka, zanim przyjdzie ono na świat. Wczesna diagnoza pozwala wdrożyć zawczasu odpowiednie leczenie. Dzięki niej możliwe jest określenie predyspozycji wystąpienia w przyszłości groźnych zaburzeń.

Niebagatelne znaczenie ma również to, że badania genetyczne płodu pozwalają wykluczyć obecność niektórych wad wrodzonych. Są one zazwyczaj przenoszone wraz z genami, co zwiększa stres u ciężarnych kobiet. Jeśli w trakcie testów okaże się, że problem ten nie zaistniał w konkretnym przypadku, to rodzice mogą odczuć ulgę. Nie muszą także specjalnie przygotowywać się na niekorzystną sytuację po porodzie.

Leave a Comment