Jaki telewizor wybrać – OLED czy QLED?

Producenci telewizorów cały czas starają się zadbać o to, aby ich urządzenia wyprzedzały konkurencyjne marki pod względem rozwiązań i jakości. Rozwój technologii spowodował, że dziś na rynku można wybierać nie tylko spośród dużych i małych TV, ale także kierować się wyświetlanym obrazem, a raczej jego głębią i wiernym odwzorowaniem kolorystyki. Do dyspozycji klientów są modele z technologią OLED, QLED i LED, aczkolwiek te ostatnie coraz częściej wypierane są przez nowsze rozwiązania. Czym zatem jest QLED i OLED? Które spośród tych dwóch standardów jakości wybrać?

Co to jest QLED?

OLED to klasa rodzaj wyświetlaczy, w których zostały zastosowane związki organiczne w diodach LED. Stąd też nazwa OLED. Istotną różnicą między tym rozwiązaniem a standardowym LED jest taki, że przede wszystkim nie jest potrzebne dodatkowe podświetlenie, czyli światło wydzielane jest samodzielnie.

Jest to główna cecha, która sprawia, że piksele działają odrębnie. Dzięki takiej technologii ekrany OLED są w stanie zaoferować żywsze i wierniejsze kolory, większą głębię czerni. W skrócie mówiąc – oferują nieskończony kontrast. Mają one jednak swoje wady, a jedną z nich jest ich żywotność, gdyż znacznie szybciej się wypalają niż LCD czy LED.

Co to jest QLED?

Od pewnego czasu można na sklepowych półkach zobaczyć telewizory okraszone wielkim napisem QLED. Literka Q znajdująca się w nazwie pochodzi od słów Quantum Dot, czyli kropek kwantowych. Czym one są? Otóż są to nanokryształy instalowane między filtrami kolorów a podświetleniem, dzięki czemu można uzyskać znacznie lepsze kolory obrazu.

Technologii QLED jest zatem bliżej do starego LCD niż do OLED. Oczywiście rozwiązania zastosowane w tej technologii są nieporównywalnie niż w starszych modelach telewizorów. Najważniejszą cechą, jaka różni QLED od OLED jest to, że nie występuje zjawisko wypalania, jednak nie można również liczyć na głębię czerni, a także na nieskończony kontrast, jak to w przypadku paneli organicznych.

Co wybrać – OLED czy QLED?

Oczywiście wszystko zależy od wymagań użytkownika. Ekrany OLED zagwarantują lepszy kontrast, jednolitą biel, wierniejsze odwzorowanie kolorów oraz płynniejszy obraz. Natomiast QLED to przede wszystkim wyższy poziom jasności, co będzie widoczne podczas oglądania materiałów HDR oraz w niezaciemnionym pomieszczeniu.

Ponadto technologia ta zapewni większy wybór przekątnych telewizora oraz znacznie dłuższą żywotność sprzętu. Śmiało można jednak powiedzieć, że dla osób, które nie mają obeznania różnice nie będą aż nadto widoczne. Pewne jest też to, że zarówno OLED, jak i QLED TV pozwolą nacieszyć użytkownikowi oczy niesamowitym obrazem.

Leave a Comment