Ocieplanie domu – kilka praktycznych wskazówek

Na budowę domu jednorodzinnego składa się wiele etapów, a każdy kolejny staje się jeszcze ważniejszy w kontekście jego bezpieczeństwa czy komfortu codziennego użytkowania. Jedną z ostatnich czynności decydujących nie tylko o ostatecznym wyglądzie budynku, ale przede wszystkim jego optymalnej termoregulacji jest zewnętrzna warstwa ocieplenia. Prawidłowo przeprowadzony proces ocieplania pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy w związku z koniecznością jego ogrzewania w chłodniejszych okresach w roku. Zatem o czym należy pamiętać wykonując ocieplenie domu?

Ocieplanie domu: wybór materiałów termoizolacyjnych

Planując ocieplenie elewacji domu należy zwrócić uwagę na jakość materiałów, których chcemy użyć do tego celu. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest zastosowanie płyt styropianowych czy systemów na bazie wełny mineralnej, która oprócz dobrych właściwości termoizolacyjnych często wyróżnia się ognioodpornością czy też zapobiega działaniu wilgoci. Warto również zastosować dodatkowe akcesoria izolacyjne, takie jak uszczelki do okien czy drzwi, w miejscach newralgicznych, najbardziej narażonych na utratę ciepła, czyli tzw. mostki termiczne.

Ocieplenie domu: przygotowanie podłoża

Nawet najwyższej jakości materiały izolacyjne okażą się nieskuteczne, kiedy sposób montażu ocieplenia odbędzie się w sposób nieprawidłowy. Termoizolację domu należy rozpocząć od usunięcia wszelkich zanieczyszczeń czy nierówności z zewnętrznej powierzchni budynku. Tynk, w przypadku remontu elewacji, powinien być dokładnie oczyszczony z pleśni czy grzybów, a wszelkie ubytki w jego strukturze powinny zostać uzupełnione. Ma to na celu zwiększenie trwałości kleju zastosowanego do montażu warstwy termoizolacyjnej i zapobieganie zbyt szybkiej eksploatacji.

Zobacz także: https://goodsite.com.pl/bezpieczna-praca-na-rusztowaniu-o-czym-trzeba-pamietac/

Ocieplenie domu: profesjonalizm i doświadczenie

Położenie warstwy ocieplenia nie jest prostym zadaniem, zwłaszcza dla osób niemających wielkiego doświadczenia w branży budowlanej. Warto pamiętać, że dobrze wykonane ocieplenie zwiększa szansę na dom energooszczędny, generujący mniej kosztów utrzymania, a przy okazji mniej substancji szkodliwych dla środowiska. Dlatego też na ociepleniu nie warto oszczędzać, podobnie zresztą jak na specjalistycznym sprzęcie usprawniającym przebieg prac remontowo-budowlanych. Solidnie wykonane rusztowanie ramowe to podstawa podczas ocieplania domu – zapewnia bezpieczeństwo pracowników budowlanych i optymalne warunki do prac na wysokościach, które wymagają precyzji i dokładności. Zamiast fabrycznie nowych konstrukcji warto postawić na rusztowania używane, które są doskonałym rozwiązaniem dla prywatnych inwestorów, zwłaszcza w przypadku jednorazowych remontów. Wynajem rusztowania przyczynia się do zredukowania kosztów inwestycyjnych, które do najniższych nie należą.

No Responses

Leave a Comment